2022 F1 sezonu için 6 kırmızı-sıcak, muhtemelen yanlış tahminler

2022 Formula 1 sezonunun ortaya çıkışı, takımların büyük çoğunluğunu, yıllardır görmediğimiz gibi, korkunç bir kaos ve belirsizlik durumunda buldu. Tanık olduğumuz iki hafta sonu testi, ekiplerin son birkaç yıldaki en iyi geliştirme çabalarına rağmen, pek çok kişi için umduğu gibi davranmayan otomobilleri sergiledi. Örneğin McLaren, görünüşte frenleri kendiliğinden yanmadan arabasını çok uzun süre çalıştıramaz, porpoising olarak bilinen yeni keşfedilen aerodinamik bir fenomen, sürülmüş bir alanda bir Lada gibi düzlüklerde zıplayan diğer arabalara sahiptir. Bu arada, yavaş köşelerde, otomobiller V6-Hybrid döneminde alıştığımız jilet gibi keskin makinelere göre bir Ford Lazerine daha yakın davranıyor. Zaman çizelgeleri bu kaosu yansıtıyor. Çok yıllık backmarkers Haas, geçen hafta sonu Bahreyn testini zaman çizelgelerinin en üstünde bitirirken, Mercedes — yıllarca ciddiyetle iddia etmelerine rağmen, aslında son derece iyi olduklarını ortaya çıkarmak için çok iyi olmadıklarını iddia etmelerine rağmen — çok iyi değil.

Bütün bunlar, bu hafta sonu başlayacak olan yaklaşan şampiyonluğu tamamen büyüleyici, öngörülemeyen bir teklif haline getiriyor. Ve bu tuhaf tahminler ve ateşli çekimler için olgunlaşmış bir şey. Bu nedenle, daha fazla elveda olmadan, tarihin en öngörülemeyen F1 sezonu oynanırken gerçekleşebilecek birkaç potansiyel bomba var.

Alpine sonuncu olacak
Bir şekilde bir yarış kazanmasına ve bazen geçen yılki diğer orta saha rakiplerine kıyasla performans göstermesine rağmen, 2022’deki Alpine tamamen sönük bir yer gibi görünüyor. —Kaç fabrika var ızgara takımlarına destek veren unutulmamalıdır-ekip hem yeni düzenlemeler üzerine alıp, aynı sorunu acı yıllar sonra rakiplerinin çalışan Mercedes, Ferrari ve Honda ünitelere göre gerçekten rekabetçi bir güç ünitesi teslim başarısız oldu, yeni BTW markalı arabayı seyretmek için, biri için iğrenç bir şey, ama kaputun altında gibi görünüyor. Haas, Alfa Romeo ve Aston Martin’in hepsi Bahreyn’de gösterdikleri iyileşme işaretlerini yerine getirirse, Fransız kıyafetinin başı dertte olabilir.

Fernando Alonso sezon bitmeden emekli olacak
Bunun bir uzantısı olarak, 41 yaşındaki Fernando Alonso sürekli olarak hasta bir takım için neredeyse sıfır sabrı olduğunu gösterdi ve araba ikinci testte daha iyi performans göstermiş gibi görünse de, Alonso açıkça geri döndüğünü söyledi. başlıkta başka bir atış yapmak için. Bu nedenle, kendisini bir kez daha gerileyen bir takımda bulursa ne olacağı konusunda sosyal medyada spekülasyonlar çoktan başladı ve İspanyol’un erken gemiye atlaması karakter dışı olmazdı, muhtemelen kariyerine bir son verdi. bir bütün olarak, eğer takımı görmezse ızgaranın önüne geri dönmek için adımlar atıyoruz. Yine de Avustralyalı Oscar Piastri’ye yer açabilir. Gümüş astarlar, hey?

Haas tekrar puan için meydan okuyacak
Haas, son birkaç yılda tam kargaşayla en çok eşanlamlı olan ekip olmasına rağmen, bunun çoğu, ekibin yatırım ve geliştirme çalışmalarının çoğunun arabasını 2022 ve ötesine hazırlamaya başladığı gerçeğine indi. Şimdi, Nikita Mazepin’in kapıdan çıktığı ve Kevin Magnussen’in ortağı Mick Schumacher’e getirdiği daha deneyimli felaketle, Amerikan takımında umut için bir neden var. Zaten yeni araba umut verici işaretler gösterdi ve direksiyonda gerçekten hızlı iki sürücü varken, ekibin birkaç yıl önce hesaba katılması gereken gerçek bir güç olduğu günlere geri dönememesi için hiçbir neden yok.

Başka bir Hamilton / Verstappen şampiyonluk mücadelesi olacak
Bu, diğerleri kadar çılgınca değil, ancak Mercedes’in şu ana kadarki otomobiliyle mücadeleler hakkında yaptığı homurdanmalar göz önüne alındığında, birçoğu bunun yakın tarihin en başarılı takımının genellikle başarısız olduğu bir yıl olabileceğini tahmin ediyor. Red Bull’a karşı zemin, herkes için görünüyor niyet ve amaçlar, şu anda şebekedeki en hızlı takım olmak. Elbette Ferrari’nin bu konuda söyleyecek bir şeyleri olabilir, ancak Mercedes, sezonun ilk aşamalarında mücadele eden bir arabadan hız kazanma yeteneklerini tekrar tekrar kanıtladı ve Hamilton, arabasının geleneksel kısıtlamalarını aşan sürücüler yapabiliyor.

Bu nedenle, şampiyonluk sıralamasının zirvesine tek başına irade gücüyle yaklaşmadığını hayal etmek zor ve Mercedes Red Bull’a yetiştiğinde – ki neredeyse kesinlikle olacak – elimizde başka bir şampiyonluk mücadelesi göreceğiz.

Carlos Sainz, Charles Leclerc’den daha iyi performans gösterecek
Carlos Sainz, 2021’de şebekedeki en haklı kişilerden biriydi ve Sebastian Vettel’i çiğneyen ve tüküren ve daha sonra gelişen bir Ferrari ekibine adım attı. Ancak Ferrari dahisi Leclerc, takımın arabayı son birkaç yıldır özel olarak geliştirmesini sağlama avantajına sahip olsa da, yeni kuralların getirilmesi oyun alanını önemli ölçüde eşitlemiş olacak ve potansiyel olarak dengeyi geçen yıl bile Leclerc’e çok benzeyen Sainz’e devrecek. eşit. Ayrıca, Leclerc’in Sainz’den daha hataya eğilimli bir sürücü olduğunu biliyoruz; bu, yeni otomobillerin köşelerdeki belirgin seğirmesi göz önüne alındığında, sözde Pürüzsüz Operatöre daha fazla avantaj sağlayabilir.

Lando Norris Daniel Ricciardo’yu yenecek (yine)
Bu, Avustralyalı taraftarlar için tartışmalı bir durum olabilir, ancak Ricciardo’nun 2021 sezonunun felaket bir ilk yarısından sonra yaptığı oyun alanına doğru attığı küçük adımlara rağmen, sezonu hala göreceli yakalama oynayarak bitirdi. Ricciardo için sorun şu ki, McLaren önümüzdeki birkaç yıl boyunca Norris’i altın çocukları olarak belirledi ve onu bir tampon sözleşmesiyle ödüllendirdi, bu da ızgaradaki en yüksek ücretli genç yıldızlardan sadece biri olmadığı anlamına geliyor. ama hepsi ama arabayı geliştirirken Norris’in ihtiyaçlarını destekleyeceklerini garanti ediyor-Ricciardo’nun kendi sürüş tarzına aykırı görünen bir şey. 2022 otomobilleri, Bal Porsuğu’nun geçen yıl ustalık kazanmak için mücadele ettiğinden daha az sürücü dostu olduğu göz önüne alındığında, Ricciardo’nun ayaklarını tekrar bulmak için mücadele ettiğini görmemiz imkansız değil.

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.