Ribera, enerji piyasası reformunu engellediği için Almanya’yı “immobilist” olarak suçluyor

Pedro Sánchez hükümeti Almanya’ya saldırmaya devam etti. Ekolojik Geçiş Bakanı Teresa Ribera, İspanya’nın Topluluk elektrik piyasasında reform yapma önerisini engellemeye çalışmak için birkaç orta Avrupa ülkesiyle ittifak kuran Teuton ülkesinin konumunu “immobilist” olarak nitelendirdi.

Başkan yardımcısı, bu krize çözüm bulmaya çalışmak üzere Brüksel’deki enerji bakanları zirvesi’ne gelişinde Avrupalı komşularından diyalogda daha fazla esneklik talep etti. ”Değişim kararlarının ele alınması gerektiğine inananların tutumuna saygılı bir şekilde hitap etmek makul” dedi.

Sadece 24 saat (Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, İrlanda, Litvanya, Letonya ve Hollanda) dokuz ülkeden oluşan bir grup, sektörün karlılık için orta vadeli risk oluşturacağını olarak elektrik ve doğal gaz piyasası hakkında hiçbir müdahale edilmesi, talep eden ortak bir bildiri yayınladı sonra onun sözleri geliyor.

Plana verilen cevap, Pedro Sánchez hükümetinin enerji kriziyle başa çıkmak için iki kez Brüksel’e taşınmış olmasıdır. İspanyol alternatifi, yurtdışından gelen gazın maliyetindeki artış gibi bazı dış unsurları, Avrupa’da elektrik fiyatını belirlemek için kullanılan formülden ayırmaktır.

Ribera, bazı devletlerin şu ana kadar iyi çalışan bir modele daha fazla değişiklik getirme konusunda şüpheleri olmasının normal olduğunu kabul etti, ancak değişiklikleri ele almak için sorumluluk alma çağrısında bulundu. ” Nüfusun% 45’inden fazlasını temsil eden hükümetlerin endişelerini görmezden gelmek zor ” dedi.

“Bu çok önemli bir mesaj, ama biraz hareketsiz”

İspanyol temsilci, ” Kendimize sorduğumuz en büyük soru, mevcut düzenlemenin yaşadığımız zorlukları ele almaya hazır olup olmadığıdır ” dedi.

İspanya, Avrupa savaşlarında Fransa ve İtalya’nın desteğini kazandı
Avrupa enerji piyasası modeli üzerindeki bu savaş, Avrupa Birliği’nde bir bütün olarak bir boşluk açmıştır. Almanya liderliğindeki immobilist bloğa karşı İspanya, Ab bloğunun Fransa, İtalya, Yunanistan ve Romanya gibi diğer büyük güçlerinin desteğini almayı çoktan başardı.

Beş devlet, yaz başından bu yana süren benzeri görülmemiş bir enerji krizinin etkilerini hafifletmek için fiyatlandırma sistemindeki değişiklikleri dahil etme gereğini savundukları başka bir ortak bildiriyle yanıt verdi. ” Piyasanın mevcut tasarımı geleceğe hazır olmayabilir ” diye vurguladılar.

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.