Bayan Marvel hakkında bilmeniz gereken her şey: mcu’nun ilk Müslüman süper kahramanı

Daha geniş bir şirket olarak Disney, farklı kültürlerin dünyalarına dalmaktan hiç korkmamış olsa da — özellikle Pixar’ın toplanan eserlerini görün – belki de şirketin son on yılın en büyük ana franchise’ı olan Marvel Sinematik Evren, yetişmek için daha uzun zaman aldı. Sadece dizinin ikinci ve üçüncü evrelerinde, Evrenin, ilk kahraman ürününün somutlaştığı belirgin beyaz, belirgin erkek ve tüm Amerikan kimliğinden uzaklaştığını gerçekten gördük. Ve Black Panther ve Shang-Chi gibi filmler, Kaptan Amerika’nın sembolik copunun Chris Evans’tan Anthony Mackie’ye geçişi gibi temiz havanın hoş nefesleriyken, hala yapılması gereken işler olduğu açık. Ancak şimdi, ileriye doğru atılmış büyük bir adımla, daha geniş dünya bu yıl ilk ana akım müslüman süper kahramanıyla tanışmaya hazırlanıyor. Marvel Studios başkanı Kevin Feige’den dört yıldan fazla bir süre sonra, Ms’in şu anki yinelemesinin olduğunu açıkladı. Marvel – Marvel kanonunda kendi çizgi romanını alan ilk müslüman karakter, muhtemelen ekran uyarlamasını alacaktı – gösterinin ilk fragmanı Disney + ‘daki Mayıs lansmanından önce çevrimiçi oldu. İşte o zamana kadar karakter ve şov hakkında bilmeniz gereken her şey.

Bayan Marvel kim?
Adından da anlaşılacağı gibi, Bayan Marvel, Marvel Çizgi romanlarının kanonunda son derece Kaptan Marvel’e bitişik bir karakterdir. Aslında, Brie Larson’ın MCU filmlerinde oynadığı yineleme olan Carol Danvers, aslında 2012’de Kaptan Marvel’in mantosunu üstlenen ilk Bayan Marvel’di. O zamandan beri, Bayan Marvel unvanı diğer 2 kadın karakterden geçti ve sonunda şu anki Bayan Marvel Kamala Khan’ın eline geçti. New Jersey’li genç bir Pakistanlı Amerikalı olan Khan, kendi kendini iyileştirme ve şekil değiştirme güçleriyle doludur.

Khan, Kaptan Marvel’i idolleştiren olarak tasvir edilir ve sivil bir karakter olarak aslında Kaptan Marvel’in bir sayısında ilk kez ortaya çıkar ve Danvers’ın bazı kötü adamlarla arka plan karakteri olarak savaşmasını izler. Kendisi için insanüstü yetenekler kazandıktan sonra kahramanını taklit etmeye çalışır. Ancak, sıkı bir müslüman ailenin ürünü olan Han, diniyle ve sevdiklerinin, inancının ve etnik kökeninin kendisine uyguladığı baskılarla sürekli mücadele ediyor. Yeni keşfedilen bir süper kahraman olarak sorumluluklarını ve İslam inancının bir parçası olarak büyüyen günlük bir genç kızın sorumluluklarını dengelemek için sürekli olarak zorlanıyor.

Bayan Marvel mcu’ya nerede girecek?
Bayan Marvel’in mcu’ya girişi, franchise ve Kaptan Marvel’in karakteri için de önemli bir aşamaya geliyor. İkisi, gösterinin hemen prequel olarak hizmet edeceği Şubat 2023’te çıkacak olan The Marvels adlı iklimsel bir filmde bir araya gelecek. Marvel’in Moon Knight gibi karakterleri tanıtmakla meşgul olduğu ve muhtemelen Tom Holland’ın Spider-Man liderliğindeki bir tür iklimsel topluluk filmi oluşturmak için başka parçaların etrafında dolaştığı göz önüne alındığında, muhtemelen Ms’yi göreceğiz. Marvel, gelecekteki MCU filmlerinde belirgin bir şekilde öne çıkıyor – ancak TV şovunu çevreleyen fragman ve arsa özeti, şimdilik savaşlarıyla yalnız savaşmak zorunda kalacağını gösteriyor.

Bayan Marvel’in hikayesi
Bayan Marvel, en azından yukarıdaki fragmandan, Khan’ın gerçek süper kahramanlar dünyasına lise romantizmi ve Müslüman ailelerde yetişen genç kadınların sık sık mücadele etmesi gereken diğer faktörlerle tanışmasını dengeleyerek hikayesine belirgin bir şekilde genç bir yaklaşım getirecek gibi görünüyor.

Vellani, geçen yıl Variety ile yaptığı röportajda, ”Gösterinin yapıldığı ve bu karakteri mcu’ya dahil ettikleri gerçeği [önemli olan]” dedi. “Gerçekten yolumdan çıkıp Müslüman olmak ve Pakistanlı olmak hakkında konuşmak zorunda değilim – hepsi şovda ortaya çıkıyor. Benim gibi bir insanı bu kadar büyük bir projede gören insanlar, bence yeterince ilham verici.”

Çizgi roman meslektaşı gibi, şovdaki Khan da bir gün kendisinin olmayı hayal eden süper kahramanlara takıntısı olan biraz garip, inek bir genç.

Disney’in özeti, “Hevesli bir oyuncu ve doyumsuz bir hayran kurgu yazarı olan Kamala, özellikle Kaptan Marvel söz konusu olduğunda, büyük bir hayal gücüne sahip bir Süper Kahraman mega hayranı” diyor. “Yine de Kamala, okulda ve hatta bazen evde bile uymuyor gibi hissediyor — yani, her zaman baktığı kahramanlar gibi süper güçler elde edene kadar. Süper güçlerle hayat daha iyi olur, değil mi?”

Belirleyici bir kötü adamı olup olmayacağı da dahil olmak üzere şovla ilgili diğer detaylar henüz açıklanmadı.

Bayan Marvel’in oyuncu kadrosu ve ekibi
Disney, Bayan Marvel’i hayata geçirmek için doğal olarak Güney Asya ve Müslüman seslerine oldukça eğildi ve Khan’ın etkileşime girdiği karakterlerin çoğu da aynı arka plandan geliyor. Başrolde Anjali Bhimani, Laurel Marsden, Aramis Knight, Saagar Shaikh, Rish Shah, Zenobia Shroff, Mohan Kapur, Matt Lintz, Yasmeen Fletcher, Laith Naki, Azher Usman, Travina Springer ve Nimra Bucha yer alacak.

Komedyen ve yazar Bisha K. Ali, yazma yeteneklerini Loki’ye ve Four Weddings and a Funeral’ın en son TV uyarlamasına ödünç verdikten sonra dizinin şov koşucusu olarak görev yaparken, Adil El Arbi & Bilall Fallah, Meera Menon ve Sharmeen Obaid-Chinoy yönetmenlik görevlerini paylaşacak.

Yanıt yok

Bir cevap yazın